Ön Kayıt İşlemleri

Ön kayıt başvuruları 10 Ocak 2023 Saat 09:30 - 02 Şubat 2023 16:30 tarihleri arasında yapılacaktır. 

Başvuru sistemi için tıklayınız. 

Başvuru Şekli;

Ön Kayıtta İstenen Bilgi Ve Belgeler (TC Vatandaşı ve Yabancı Uyruklular);

o  Belgelerin onaylı ve imzalı olması gerekmektedir.

  1. Mezuniyet Belgesi (pdf veya jpeg formatında sisteme yüklenecektir); Tezsiz Yüksek Lisans programlarına başvuracak adayların Lisans programlarından mezun veya Lisans öğrenimlerinin son yarıyılında öğrenci olmaları gerekir. Mezun durumda olmayan adaylar “mezun” kutucuğunu işaretlemeyerek, bu alana belge yüklemeyeceklerdir. E-devlet ten alınan belgeler geçerlidir.
  2. Transkript Belgesi (onaylı), (pdf veya jpeg formatında sisteme yüklenecektir)(zorunlu); (Başvuru sırasında mezun olmayanlar için transkriptlerinin en az 7 dönemlik olarak ve Üniversitesi tarafından “GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması)” hesaplanmış olarak yüklenmesi gerekmektedir.) (Not değişikliği durumunda güncelleme talep edilmez.) (4'lük veya 100'lük ortalamanın hesaplanmış olması gerekmektedir.)
  3. Fotoğraf (jpeg formatında sisteme yüklenecektir .) (zorunlu); Yüklenen fotoğraflar, adayın tanınmasını sağlayacak vesikalık fotoğraf şeklinde olmak zorundadır. Kesin kayıt hakkı kazanan adayların öğrenci kimlik kartları, yüklemiş oldukları resimler ile basıma gönderilecektir. Vesikalık fotoğraf dışında yüklenen tüm fotoğraflar iptal edilecektir.
  4. Denklik Belgesi (TC Vatandaşı için), (pdf veya jpeg formatında sisteme yüklenecektir ); Lisans eğitimini yurtdışında tamamlamış TC Vatandaşı adayların; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından diploma denklik belgesi almaları gerekmektedir. Diploma Denklik Belgesi müracaatını yapan aday başvurusunu gerçekleştirebilir ancak kesin kayıt sırasında belge alındıktan sonra ibraz edilmesi gerekmektedir. Yabancı Uyruklu adayların, denklik başvurusu yapmalarına gerek yoktur.
  5. Türkçe olmayan belgelerde;  (Yurt dışında okumuş Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu adaylar); Yukarıda yer alan belgelere ek olarak; Yurt dışında okumuş Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu adaylar, ön kayıtta sisteme yükleyecekleri belgeleri (mezuniyet, transkript ve diğer belgelerini), başvurdukları programın dilinde veya Türkçe tercümesi yapılmış olarak hazırlayarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Yeminli tercüman tarafından onaylı ve imzalı olarak pdf veya jpeg formatında sisteme yüklenecektir.
  6. MER belgesi. (Türkçe programlar için zorunlu) Yabancı Uyruklu adaylar) en az B2 Seviyesinde  (Yurt içindeki veya yurt dışındaki herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim dili Türkçe olan bir lisans veya lisansüstü programdan mezun olanlardan istenmez.  TÖMER belgesine sahip olmayan yabancı uyruklu adaylar, diğer başvuru şatlarını taşımaları halinde, Türkçe öğrenme şartlı ön kabul kapsamında, yabancı öğrenci kontenjanı dâhilinde kabul edilir. Türkçe öğrenme şartlı ön kabul ile aday, Üniversite bünyesinde açılan Türkçe kursuna en az bir akademik yıl süre ile devam etmeyi ve Üniversite tarafından yapılan Türkçe sınavından, şart koşulan puanı almayı yazılı olarak taahhüt eder. Taahhütte bulunmayan veya taahhüdünü yerine getirmeyen aday, öğrencilik hakkını kaybeder.
  7. Okul Tanıma Belgesi (Yabancı Uyruklu adaylar) Okul tanıma belgesi, 15-18 Şubat 2022 tarihleri arasında aday tarafından ‘Lisansüstü Tezsiz Programları Kesin Kayıt’ sırasında enstitümüze teslim edilecektir.
  8. Türkçe olmayan belgelerde;  (Yurt dışında okumuş Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu adaylar); Yukarıda yer alan belgelere ek olarak; Yurt dışında okumuş Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu adaylar, ön kayıtta sisteme yükleyecekleri belgeleri (mezuniyet, transkript ve diğer belgelerini), başvurdukları programın dilinde veya Türkçe tercümesi yapılmış olarak hazırlayarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Yeminli tercüman tarafından onaylı ve imzalı olarak pdf veya jpeg formatında sisteme yüklenecektir.

*Türkiye’den mezun olan yabancı uyruklu öğrenciler bilgilerini YÖKSİSTEN çekebilmeleri için 99 ile başlayan yabancı uyruklu numaraları ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

**Yabancı uyruklu statüsünde başvuru yapacak adayların Uyruk bilgisini doğru girmesi gerekmektedir. 

*** Ön başvuru yapan adaylar başvuru durumlarını kontrol etmek için sık sık başvuru sisteminden (basvuru.marmara.edu.tr) başvuru durumlarına bakmaları önerilmektedir.

****Maliye Bakanlığı Kontenjanları kapsamında başvuracak adaylar, başvuruda istenilen belgelere ek olarak ön başvuru tarihleri arasında enstitümüze  Maliye Bakanlığında halen çalışmakta olduğuna dair içeriğinde TC Kimlik numarası geçen bir belge getirmeleri gerekmektedir.

   -Sorularınız için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. (0216 777 0 777)


Bu sayfa Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından en son 08.05.2023 15:53:09 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM